Nowe ograniczenia w handlu produktami rolnymi i spożywczymi w 2017 r. - szkolenie

Dodatkowe ryzyka prawne dla dostawców i nabywców, w tym sieci handlowych

SZKOLENIE

Nadchodzące miesiące przyniosą znaczące zmiany w przepisach regulujących obrót produktami rolnymi i spożywczym w Polsce. Już 12 lipca wchodzi w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej dająca Prezesowi UOKiK nowe kompetencje w zakresie dbania o uczciwe relacje handlowe między sklepami a dostawcami produktów rolno-spożywczych. Jednocześnie najprawdopodobniej już na początku 2018 roku może zacząć obowiązywać ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Obie regulacje nakładają na osoby prowadzące działalność handlową produktami rolnymi i spożywczymi szczególne obowiązki, a za ich nieprzestrzeganie przewidują surowe kary (w przypadku przedsiębiorcy nadużywającego przewagi kontraktowej kara może wynieść nawet do 3% rocznego obrotu).

Dlatego serdecznie Państwa zapraszamy na organizowane w ramach targów POLAGRA FOOD 2017 szkolenie "Nowe ograniczenia w handlu produktami rolnymi i spożywczymi w 2017 roku – dodatkowe ryzyka prawne dla dostawców i nabywców, w tym sieci handlowych". W trakcie szkolenia ekspert z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w przystępny sposób przedstawi najważniejsze założenia nowych przepisów oraz ich praktyczne znaczenie w codziennej działalności zarówno przedstawicieli dużych sieci handlowych, jak i sprzedawców detalicznych prowadzących handel wyrobami spożywczymi.

Termin: 27.09.2017 / godz. 11.00

Miejsce: pawilon 7, sala 1C

zarejestruj_sie.png

W ramach szkolenia dowiecie się Państwo m.in.:

  • co to jest przewaga kontraktowa i kiedy może ona być wykorzystywana w sposób nieuczciwy,
  • jakiego typu relacje handlowe powinny być szczególnie monitorowane z uwagi na ryzyko zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej,
  • kim jest dostawca a kim odbiorca w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej,
  • handel jakimi produktami nie podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów o przewadze kontraktowej,
  • jakich zachowań przedsiębiorca musi unikać podczas kontroli prowadzonej przez Prezesa UOKiK na podstawie nowych przepisów,
  • jakie kary pieniężne mogą być nakładane na przedsiębiorców w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej,
  • jakiego typu placówki handlowe będą podlegały ograniczeniu handlu w niedziele, w Wigilię Bożego Narodzenia i w Wielką Sobotę,
  • jak kwestia handlu w niedziele wygląda w innych krajach Unii Europejskiej,
  • jakie kary przewidziane są za złamanie zakazu handlu w niedziele,
  • jaki jest przewidywany termin wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele.

Z uwagi na fakt, że obie regulacje nakładają daleko idące ograniczenia w działalności placówek handlowych, a jednocześnie budzą one wśród prawników kontrowersje co do niejednoznacznego zakresu stosowania nowych przepisów, zapoznanie się z ich kluczowymi założeniami wydaje się być niezbędne dla przedsiębiorców chcących zminimalizować ryzyka wynikające z nowych przepisów.

Wstęp na szkolenie jest wolny, w ramach biletu na targi Polagra. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, należy wcześniej zarejestrować się.

zarejestruj_sie.png

Szkolenie poprowadzi:

Aleksander Stawicki – radca prawny, senior partner | kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Kieruje zespołem prawa konkurencji i jest powszechnie zaliczany do najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Ceniony ekspert międzynarodowy – pełni funkcję Prezydenta Komisji Prawa Konkurencji w Union Internationale des Avocats – jednej z najstarszych i największych globalnych organizacji prawniczych.

Doradza klientom w zakresie wszelkich aspektów zgodności ich działalności z prawem konkurencji. Był zaangażowany w wiele postępowań przed organami ochrony konkurencji oraz przed organami regulacyjnymi, jak również przed sądami rozpatrującymi sprawy z zakresu ochrony konkurencji, ochrony zbiorowych interesów konsumentów oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Autor cenionych publikacji z zakresu prawa konkurencji, w tym m.in. najnowszego Komentarza do Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Wolters Kluwer, 2016).

 

WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr jest wiodącą polską kancelarią prawną świadczącą kompleksowe usługi z zakresu kluczowych dziedzin prawa gospodarczego. Prawnicy kancelarii to uznani eksperci m.in. prawa zamówień publicznych, prawa ochrony konkurencji, własności intelektualnej i TMT, restrukturyzacji, prawa korporacyjnego, nieruchomości, ubezpieczeniowego, energetycznego, pracy oraz ochrony środowiska. Mają również bogate doświadczenie w prowadzeniu transakcji fuzji i przejęć, postępowań sądowych i arbitrażowych oraz projektów infrastrukturalnych. Wysoki poziom usług odzwierciedlają liczne rekomendacje w polskich i zagranicznych rankingach firm prawniczych, przyznawane zarówno kancelarii, jak i jej prawnikom.

wkb_logo_rgb.jpg

[ Wstecz ]
Patroni MedialniChętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact